Image

TANIEC NOWOCZESNY

Wielu osobom Hip-Hop kojarzy się tylko z mnóstwem niezrozumiałych tekstów nasyconych rymami. Inni nie widza różnicy pomiędzy Hip-Hop'em a Rap'em, a wbrew temu co sądzą, różnica jest znacząca.
Historia Hip-Hop'u rozpoczyna się w latach 70. Na bronxsie w Nowym Jorku. Tam właśnie z Jamajki przybywa DJ znany jako Kool Herc. Chce rozpowszechnić na swojej nowej dzielnicy styl reggae. Nie podoba się to jednak mieszkańcom Bronxu. Po jakimś czasie Kool Herc zaczyna do swojej muzyki włączać magiczne instrumenty takie jak mikser. Wtedy jego granie staje się popularne.
W Polsce Hip-Hop swoje korzenie ma w końcu lat 80tych. W Kielcach zaczyna nagrywać Liroy. Razem z nim startuje grupa również z Kielc - Wzgórze Ya-Pa 3. Liroy staje sie bardzo znany. Jego teksty pelne wulgaryzmów doskonale dochodzą do młodzieży zmęczonej ciężkim życiem. Po niedługim czasie zaczynają tworzyć takie składy jak Kaliber 44, Molesta, później również Paktofonika. W większych miastach powstają sceny Hip-Hop'owe. W Poznaniu zaczyna nagrywać Slums Attack z Peja na czele, a w Warszawie poza Molestą wybijają się Fenomen, WWO razem z całym ZiP i TeDe. We Wrocławiu pokazuje się K.A.S.T.A., a w Lodzi O.S.T.R.

Obecnie Hip-Hop jest kultura, która w miastach ma chyba najwięcej zwolenników. Ich liczba z dnia na dzień gwałtownie rośnie. Na scenie pojawia się coraz więcej nowych zespołów, co nie powinno źle wróżyć rozwojowi tego stylu.